API 5L Grade X70 High Yield Pipe
API 5L Grade X70 High Yield Pipeär ett högklassigt,-höghållfast kolstålledningsrör som främst används för långdistanstransport av olja, naturgas och andra vätskor under högt tryck. "X70"-beteckningen betyder enSpecificerad minsta avkastningsgräns (SMYS) på 70 000 psi (485 MPa).
På grund av sitt höga utbyte-till-förhållande tillåter X70 design av rörledningar med tunnare väggtjocklekar samtidigt som höga driftstryck bibehålls. Detta minskar det totala tonnaget av stål som krävs, vilket leder till betydande besparingar i material-, transport- och svetskostnader. Den levereras vanligtvis iPSL2för högtrycksöverföringsprojekt-.
Vill du minska den totala rörledningens vikt och fraktkostnader genom att uppgradera till X70?Kontakta oss för en kostnads-besparingsanalys idag.
API 5L X70 rörspecifikationstabell
| Punkt | Beskrivning |
| Standard | API Spec 5L (46:e upplagan) / ISO 3183 |
| Kvalitet | X70 (L485) |
| Produktspecifikationsnivå | PSL1 och PSL2 (PSL2 är industristandard för X70) |
| Tillverkningstyper | Seamless (SMLS), ERW, LSAW, SSAW |
| Ytterdiameter (OD) | 2" – 24" (sömlös), upp till 100" (svetsad) |
| Väggtjocklek (WT) | SCH 10 till SCH XXS (upp till 60 mm) |
| Längd | SRL, DRL, Triple Random eller Fixed Lengths |
| Slut Finish | Fasad ände (BE), slät ände (PE) |
API 5L X70 Materialekvivalent bord
| Standard | Motsvarande betyg |
| ISO 3183 | L485 |
| Kinesiska GB/T 9711 | L485 |
| Europeiska EN 10208-2 | L485NB / L485QB |
| Kanadensiska CSA Z245.1 | Betyg 483 |
| ASTM (beslag) | ASTM A860 WPHY 70 |
| ASTM (flänsar) | ASTM A694 F70 |
Tabell för kemikaliekrav (max % för PSL2)
Obs: Mikro-legeringselement som Nb, V och Ti läggs till för att uppnå hög sträckgräns.
| Kol (C) | Mangan (Mn) | Fosfor (P) | Svavel (S) | Kisel (Si) | Nb+V+Ti |
| 0,24 % (SMLS) | 1.80% | 0.025% | 0.015% | 0.45% | Mindre än eller lika med 0,15 % |
| 0,22 % (svetsad) | 1.70% | 0.025% | 0.015% | 0.45% | Mindre än eller lika med 0,15 % |
| Kolekvivalent | CEiiw Mindre än eller lika med 0,43 |
Tabell för mekaniska egenskaper (PSL2)
PSL2 kräver ett specifikt intervall för att säkerställa att stålet inte är för sprött.
| Egendom | Värde (Betyg X70 / L485) |
| Avkastningsstyrka (min - max) | 485 - 635 MPa (70,300 - 92,100 psi) |
| Draghållfasthet (min - max) | 570 - 760 MPa (82,700 - 110,200 psi) |
| Förhållande mellan eftergivenhet och drag | Mindre än eller lika med 0,93 (max) |
| Impact Energy (Charpy V) | Obligatorisk för PSL2 (t.ex. 27J eller högre vid 0 grader) |
API 5L X70 rörväggtjocklek & schemadiagram
Vanliga mått i mm för X70 Line Pipe (Referens ASME B36.10M).
| NPS | OD (mm) | SCH 40 (STD) | SCH 80 (XS) | SCH 120 | SCH 160 |
| 8" | 219.1 | 8.18 | 12.70 | 18.26 | 23.01 |
| 12" | 323.8 | 10.31 | 17.48 | 25.40 | 33.32 |
| 16" | 406.4 | 12.70 | 21.44 | 31.75 | 40.49 |
| 20" | 508.0 | 15.09 | 26.19 | 38.10 | 50.01 |
| 24" | 610.0 | 17.48 | 30.96 | 46.02 | 59.54 |
Testkrav för API X70 (PSL2)
X70 High Yield-rör måste genomgå rigorösa tester för att säkerställa säkerheten i hög-stressmiljöer:
Hydrostatiskt test:100 % av rören testade för att säkerställa inget läckage under internt tryck.
Dragprov:Verifiering av sträck- och draggränser.
Charpy V-Notch (CVN) Impact Test:Mäter brottseghet (obligatoriskt för PSL2).
Drop Weight Tear Test (DWTT):För rör > 16" OD, används för att verifiera segt sprickbeteende vid gasöverföring.
Icke-destruktiv testning (NDT):Ultraljudsinspektion (UT) eller -röntgen av hela kroppen (sömlös) eller svetssöm (svetsad).
Guidat-böj-/tillplattande test:För svetsade rör för att säkerställa svetsintegritet.
API 5L X70 Olje- och gasledningar Fabrik

API 5L X70 Carbon Steel Line Pipe Testutrustning

API 5L X70 Certifikat för olje- och gasöverföringsrör

FAQ
Vad är kolhalten i API 5L X70?
Kolinnehållet iAPI 5L X70beror på om röret ärPSL1ellerPSL2och om det är detSeamless (SMLS)ellerSvetsad.
Enligt API 5L-specifikationen (46:e upplagan)maximalGränserna för kolhalt är följande:
Maximalt kolinnehåll (vikt %)
| Produktnivå | Tillverkningstyp | Max kol (C) |
| PSL1 | Seamless (SMLS) | 0.28% |
| PSL1 | Svetsad | 0.26% |
| PSL2 | Seamless (SMLS) | 0.24% |
| PSL2 | Svetsad | 0.22% |
Vad är draghållfastheten för X70?
Draghållfastheten hosAPI 5L X70rör är den maximala påfrestning som materialet tål innan det faktiskt går sönder.
Enligt API 5L-specifikationen varierar kraven mellanPSL1ochPSL2(Produktspecifikationsnivåer):
Draghållfasthetsvärden
| Specifikationsnivå | Minsta draghållfasthet | Maximal draghållfasthet |
| PSL1 | 570 MPa (82 700 psi) | Ej specificerat |
| PSL2 | 570 MPa (82 700 psi) | 760 MPa (110 200 psi) |
Populära Taggar: api 5l grad x70 högavkastande rör, Kina api 5l grad x70 högavkastande rör tillverkare, leverantörer, fabrik, API 5L klass x42 rör, API 5L klass x46 rör, API 5L Line Pipe för konstruktion, API 5L Line Pipe för vindkraftsutrustning, API 5L Pipe for Industrial Gases Transportation, API 5L -rör för raffinaderi
Ett par
API 5L X65 LinjerörDu kanske också gillar
Skicka förfrågan














