Vad ASTM A106 är
ASTM A106-stål, helt betecknat som ASTM A106, är ett sömlöst kolstålrörmaterial enligt amerikanska standarder, speciellt utformat för applikationer med hög-temperatur och högt-tryck. Som namnet säger, täcker det endast sömlösa rör (inga svetsade versioner), gjorda för rörsystem som går varma och under tryck: oljeraffinering, kemisk bearbetning, kraftgenerering, pannsystem och ångservice.
En ärlig anmärkning om korrosion innan vi går vidare: A106 är ett vanligt kolstål, så det är inte en korrosionsbeständig legering. Den fungerar bäst med icke-frätande eller lätt frätande media. För aggressiv service, planera beläggningar, injektion av korrosionsinhibitorer eller ett högre-legeringsmaterial - räknas inte bara med basmetallen.
Betyg och tillverkningstyper
| Kvalitet | Min draghållfasthet (ksi / MPa) | Min avkastning (ksi / MPa) | Typisk användning |
|---|---|---|---|
| Betyg A | 48 / 330 | 30 / 205 | Låg-, enkla-formningstjänster |
| Betyg B | 60 / 415 | 35 / 240 | Standardraffinaderi och kraftledningar (≈90 % av efterfrågan) |
| Betyg C | 70 / 485 | 40 / 275 | Högre-styrka, tyngre-väggtjänster |
ASTM A106 täcker tre kvaliteter, som skiljer sig i kemi och mekanisk styrka. Observera att dessa ärbetyg, inte "typer" - en vanlig förvirringspunkt:
Betyg A- det lägsta kolet (0,25 % max) och lägsta styrkan. Enklast att svetsa och böja, så den passar låg-trycksledningar och applikationer där maximal formbarhet är viktig.
Betyg B- den mellersta och överlägset mest specificerade kvaliteten (den största delen av alla A106-rör som säljs över hela världen). Bästa balansen mellan styrka, svetsbarhet, pris och tillgänglighet. Om din rörklass bara säger "A106" betyder det nästan alltid klass B.
Betyg C- den högsta styrkan (max 0,35 % kol). Används för högt-tryck, tungt-väggarbete, men det högre kolet gör svetsningen mer krävande (förvärmning och noggranna procedurer gäller vanligtvis).
Röret tillverkas genom varmbearbetning eller kalldragning. Kall-draget rör värme-behandlas sedan (normaliseras eller avlastas-) så att det uppfyller de nödvändiga mekaniska egenskaperna.
Specifikation
|
Punkt |
Räckvidd |
|
Standard |
ASTM A106 / ASME SA106 |
|
Betyg |
A, B, C |
|
Storlekar medföljer |
NPS 1/2" – 28" (standard täcker NPS 1/8" – 48") |
|
Väggtjocklek |
Schema 10–160, STD, XS, XXS (mått enligt ASME B36.10) |
|
Längder |
Enkel slumpmässig (17–24 fot) eller dubbelslumpmässig (36–44 fot) |
|
Slutar |
Vanlig ände eller fasad ände |
|
Ansökningar |
Olja & gas, petrokemi, kraftproduktion, skeppsbyggnad, pann- och ångsystem |
Storlek, tjocklek och längd Leverans
Storleksintervall:NPS 1/8 – NPS 48 (DN 6 – DN 1200) enligt ASTM A106/A106M; tyngre OD efter överenskommelse med bruket.
Väggtjocklek:per ASME B36.10M (SCH 10S–XXS-scheman är vanligt förekommande); metriska väggar per avtal.
Längder:enkla slumpmässiga längder (SRL) 17–24 fot; dubbla slumpmässiga längder (DRL) 36–44 fot; fasta längder på begäran.
Slut och skick:släta ändar, fasade ändar (för svetsning), gängade och kopplade på begäran; levereras normalt i normaliserat eller som-valsat skick enligt standardkraven.
Servicetemperatur och typiska tillämpningar
A106 Gr.B används rutinmässigt för ång-, vatten-, gas- och luftledningar upp till cirka 425 graders (800 grader F) designtemperatur i raffinaderier och kraftledningar. Utöver detta intervall krävs legeringskvaliteter (P11/P22 eller ASTM A335). Typiska applikationer: rörledningar för raffinaderiprocesser, externa rörledningar till pannorna, ångledningar för överhettare, anslutningsrör för värmeväxlarskal och allmänna ledningar för hög-temperatur.
Kemisk sammansättning:
|
Element |
Betyg A |
Betyg B |
Betyg C |
|
C (max) |
0.25 |
0.30 |
0.35 |
|
Mn |
0.27–0.93 |
0.29–1.06 |
0.29–1.06 |
|
P (max) |
0.035 |
0.035 |
0.035 |
|
S (max) |
0.035 |
0.035 |
0.035 |
|
Si (min) |
0.10 |
0.10 |
0.10 |
|
Cr (max) |
0.40 |
0.40 |
0.40 |
|
Cu (max) |
0.40 |
0.40 |
0.40 |
|
Mån (max) |
0.15 |
0.15 |
0.15 |
|
Ni (max) |
0.40 |
0.40 |
0.40 |
|
V (max) |
0.08 |
0.08 |
0.08 |
Den kontrollerade kemin med lågt kol och mangan är det som ger Grad B dess kombination av styrka och god svetsbarhet. Kisel (minst 0,10 %) stöder prestanda vid förhöjda-temperaturer.
Maskinisk egendom:
|
ASTM A106 rör |
Betyg A |
Betyg B |
Betyg C |
|
Draghållfasthet, min., psi |
48 000/330 MPa |
60 000/ 415 MPa |
70 000/485 MPa |
|
Avkastningsstyrka, min., psi |
30 000/205 MPa |
35 000/ 240 MPa |
40 000/ 275 MPa |
Klass B har också solid duktilitet (töjningskrav enligt standardens formel, baserat på provtyp och väggtjocklek), vilket är anledningen till att den klarar kallböjning, fasning och tillverkning utan att spricka.
Hur A106 Gr.B jämförs med A53 Gr.B och API 5L Gr.B
A106 Gr.B vs A53 Gr.B:A106 kräver avdödat stål, hydrostatisk testning och strängare-högtemperaturegenskaper; A53 täcker svetsad och sömlös produkt för mekanisk och tryckanvändning. För hög-trycksrörledning, spec A106.
A106 Gr.B vs API 5L Gr.B:kemin överlappar varandra tätt; API 5L Gr.B är inriktat på linje-ledningstjänst (transport) med PSL-alternativ. Många projekt accepterar dem som suppleanter endast när de uttryckligen överenskommits i tekniska specifikationer.
GNEE ASTM A106 Gr.B Seamless Pipe till salu



A106 Rörprovning och inspektion
Varje legitim A106-beställning bör komma med en certifierad Mill Test Report. Standardtestning inkluderar dragprovning, tillplattning eller böjprovning på små storlekar och obligatorisk hydrostatisk tryckprovning; ultraljuds- eller virvelströmsinspektion- kan specificeras för kritisk service. Tilläggskrav - produktanalys, tvärspänning, Charpy-påverkan (S5) och andra - kan läggas till i inköpsordern när applikationen kräver det.




Behöver du A106 Gr.B med MTC och fabrikscertifiering?
GNEE Pipe levererar A106 Gr.A/B/C från NPS 1/8–48 med EN 10204 3.1-certifikat. Begär offert:pipes@gneetube.com· WhatsApp/WeChat +86 15824687445.
FAQ
1. Vilket temperaturområde är ASTM A106 Grade B bra för?
Ungefär -29 grader till 425 grader (-20 grader F till 800 grader F). Under -29 grader, specificera ASTM A333 (lågtemperaturkolstål); över 425 grader, gå över till krommolylegerat stål som ASTM A335 P11, P22 eller P91.
2. Vad är skillnaden mellan A106 klass A, B och C?
Styrka och kolhalt. Grad A: 330 MPa draghållfasthet min, lättast att svetsa, lägsta hållfasthet. Grad B: 415 MPa dragstyrka min - industristandard. Grad C: 485 MPa draghållfasthet min, högsta hållfasthet, kräver noggrannare svetsning. Betyg B passar bäst för de flesta jobb.
3. A106 vs A53 - vilken behöver jag?
A53 är en allmän-specifikation som tillåter svetsade rör; A106 är endast sömlös-och avsedd för hög-temperaturservice. För ånga, raffinaderiprocesslinjer eller något över ~200 grader vid tryck är A106 Grade B den säkrare specifikationen. A53 är bra för icke{10}}kritisk användning av vatten, luft och struktur.
4. Kan A106 Grade B vara dubbel-certifierad med API 5L Grade B?
Ja. Många bruk producerar sömlösa rör som är certifierade enligt både ASTM A106 Gr.B och API 5L Gr.B PSL1, eftersom kemin och mekaniken överlappar varandra. Dubbel certifiering ger upphandlingsflexibilitet för både processrör och pipelineanvändning.
5. Är A106 Grad B-rör svetsat eller sömlöst?
Sömlös endast - det är poängen med specifikationen. Om en leverantör erbjuder "svetsad A106", behandla det som en röd flagga; det korrekta svetsade alternativet skulle vara en annan spec (t.ex. ASTM A53 typ E).
6. Motstår A106 Grade B korrosion?
Det är kolstål, så inte i sig. Det fungerar bra för icke-frätande och lätt frätande tjänster; för korrosiva media eller nedgrävda/nedsänkta tjänster, lägg till beläggningar, katodiskt skydd eller välj en korrosionsbeständig legering.





