>X52 i sammanhang
API 5L X52 är en linjerörskvalitet med medel-hållfasthet med en specificerad lägsta sträckgräns på 360 MPa, eller 52 200 psi, och en specificerad minsta draghållfasthet på 460 MPa. Dess ISO 3183 och GB/T 9711 beteckning är L360, och rör som levereras för export är vanligtvis dubbelmärkta med båda namnen. Kvaliteten är populär eftersom den levererar användbar tryckkapacitet samtidigt som den förblir tolerant mot normal fältsvetsning, vilket håller kvalifikations- och konstruktionskostnaderna förutsägbara.
>Mekaniska egenskaper
| Egendom | Krav |
|---|---|
| Minsta sträckgräns | 360 MPa / 52 200 psi |
| Minsta draghållfasthet | 460 MPa / 66 700 psi |
| Övre sträckgräns, PSL2 | Begränsad över det angivna minimumet |
| Avkastningsförhållande till drag, PSL2 | Begränsad av standarden för att bibehålla duktiliteten |
| Förlängning | Bestäms av standardformeln baserat på draghållfasthet och tvärsnittsarea- |
| Hårdhet, PSL2 | 250 HV10, 250 HBW eller 22 HRC max |
| Slagseghet, PSL2 | Charpy V-notch-test obligatoriskt, med testtemperatur och energi som överenskommits för projektet |
Den övre sträckgränsen och sträckgränsen och dragförhållandet skiljer PSL2 från PSL1-material och material där omkretssvetsar måste matcha rörkroppens hållfasthet. Rör med ovanligt hög sträckgräns i förhållande till dess draghållfasthet kan uppträda med minskad töjningsförmåga vid installation.
>Kemisk sammansättning
| Element | PSL1 | PSL2, R, N och M villkor | PSL2, Q skick |
|---|---|---|---|
| Kol | 0,28 % max sömlös, 0,26 % max svetsad | 0,24 % max sömlös, 0,22 % max svetsad | 0,18 % max |
| Mangan | 1,40 % max | 1,40 % max | 1,60 % max |
| Fosfor | 0,030 % max | 0,025 % max | 0,025 % max |
| Svavel | 0,030 % max | 0,015 % max | 0,015 % max |
| Kolmotsvarighet | Ej kontrollerad | Begränsad för betygsintervallet | Begränsad för betygsintervallet |
Styrka uppnås genom mangan och genom mikro-legering med niob, vanadin och titan, vars kombinerade innehåll begränsas av standarden. En kontrollerad kolekvivalent är det som gör X52 PSL2 svetsbar med konventionella procedurer samtidigt som den bibehåller segheten vid låg temperatur.
>Typiska applikationer
Olje- och gasöverföringsledningar i mellantrycksområdet.
Samlande ledningar, flödesledningar och stationsrör.
Vattenöverföring och industriella processlinjer.
Konstruktionsrör och pålning där en certifierad sträckgräns krävs.
Gödsel- och avfallsledningar i gruvdrift.
>Svetsbarhet och tillverkning
X52 är en av de mer förlåtande linjerörsorterna att svetsa. Procedurerna är kvalificerade enligt API 1104 eller ISO 13847, och både cellulosahaltiga och förbrukningsvaror med låg-vätehalt används beroende på omgivningsförhållandena och den erforderliga segheten. Förvärmning styrs normalt av väggtjocklek och av kolekvivalenten för stålets faktiska värme, och värmetillförseln är begränsad så att den värmepåverkade zonens seghet inte försämras. De invändiga och yttre ytorna på röränden rengörs och fasdimensionerna verifieras före svetsning, eftersom felaktig väggtjocklek eller felaktig avfasning är en vanlig orsak till svetsfel. Där röret är belagt måste klipplängden- respekteras så att beläggningsrester inte kommer in i svetsbadet. För sur service beställs röret med begränsad kemi och lägre hårdhetsmaximum, och svetsfogarna hårdhetsmäts.
>FAQ
F: Vilka är hållfasthetsvärdena för API 5L X52?
X52 har en specificerad minsta sträckgräns på 360 MPa, lika med 52 200 psi, och en specificerad minsta draghållfasthet på 460 MPa, lika med 66 700 psi.
F: Vad motsvarar X52 i ISO 3183?
Motsvarande beteckning är L360. De två namnen hänvisar till samma lägsta sträckgräns uttryckt i megapascal och i tusentals pund per kvadrattum.
F: Vad beror den maximala kolhalten i X52 på?
Det beror på produktspecifikationsnivån och leveransvillkoret. PSL1 tillåter 0,28 % för sömlösa rör, PSL2 i R-, N- och M-förhållanden tillåter 0,24 % och Q-villkoret tillåter 0,18 %.
F: Varför kontrolleras kolekvivalenten i X52 PSL2?
Kolekvivalent förutsäger hur stålet kommer att bete sig under svetsning. Genom att begränsa den minskar risken för hårda, sprickkänsliga-mikrostrukturer i den värme-påverkade zonen och möjliggör en enklare svetsning.
F: Kan X52-rör användas vid låg temperatur?
Ja, när röret är beställt med lämplig Charpy-testtemperatur och den uppmätta absorberade energin uppfyller projektkravet. Påverkanskravet ska anges i inköpsordern.
F: Vilken är den högsta tillåtna hårdheten för X52 PSL2?
Standarden begränsar PSL2-rör till 250 HV10, 250 HBW eller 22 HRC. Sura servicespecifikationer sätter ofta ett lägre maximum för rörkroppen och svetsfogen.





