Vilken kvalitet är X42-rör?
X42-stålrör faller under PSL1- och PSL2-kvalitetsrörledningsstål i API 5L-standard, med en lägsta sträckgräns på 290 MPa och en draghållfasthet på mellan 415-760 MPa. Detta stål produceras genom mikro-legeringsdesign och kontrollerade valsnings- och kylningsprocesser, vilket resulterar i finkornig mikrostruktur och enhetliga mekaniska egenskaper. Noterbart är att X42-stålröret uppvisar enastående seghet vid låg-temperatur, och bibehåller god slagseghet vid -20 grader, vilket gör det mycket lämpligt för användning i kalla områden. Dessutom genomgår stålröret stränga icke{16}}förstörande tester, inklusive ultraljudstestning och virvelströmsinspektion, för att säkerställa en defektfri rörkropp och uppfylla säkerhetskraven för högtrycksöverföring.
api 5l x42 rörspecifikation
| Utbudssortiment | 1/2 till 48 tum |
| Produktspecifikationsnivå |
PSL1 PSL2 Onshore och Offshore Sur service |
| Slutar Typ |
Fasad Vanlig |
| Nominell hålstorlek | 3/8 till 30 tum |
| Yta |
Naturlig Svart målning Lackerad 3PE FBE Beklädnad och Linje |
| Avkastningsstyrka | 290 MPa Min |
| Skyddslock |
Plast Järn |
| Draghållfasthet | 415 MPa Min |
| Hårdhet | < 250 HB |
| Testning |
Tillplattad test Kemisk sammansättning Slagprov Dragprov Expansionstest Ytjämnhetsmätning Icke destruktivt svetsprov Visuellt test Dimensionellt test |
| Tillverkningsprocess | Seamless, LSAW, ERW, SSAW |
| Slutar | BE, PE och TE |
| Dimensionell standard | ASME B36.10 |
| Tillverkningstyper | Kall- och varmvalsad |
| Mervärdestjänst |
Pärlrullning Varmgalvanisering Svetsläge Anpassad förpackningsmetod Klipp till på längden Epoxibeläggning Anpassad märkning Avsluta efterbehandling |
Vad är skillnaden mellan API 5L Grade B och X42?
| Parameter | API 5L X42 | API 5L GR.B | Viktiga skillnader |
|---|---|---|---|
| Betygsdefinition | Specifik kvalitet (min sträckgräns) | Grundläggande generiskt betyg | GR.B är standard för PSL1 utan styrka |
| Avkastningsstyrka | Större än eller lika med 290 MPa | Större än eller lika med 241 MPa | Högre hållfasthet krävs för X42 |
| Draghållfasthet | 415-565 MPa | Större än eller lika med 414 MPa (ingen övre gräns) | GR.B anger endast minimum |
| PSL klass | OmslagPSL1 och PSL2 | Endast PSL1 | X42 uppfyller strängare PSL2-krav |
| Kolekvivalent | CEIIW Mindre än eller lika med 0,43 %(typiskt) | Inte obligatoriskt | X42 kräver strikt kontroll för svetsbarhet |
| Slagseghet | Större än eller lika med 41J @ 0 grader(PSL2) | Generellt inte nödvändigt | PSL1 GR.B undantar låg-påverkanstest |
| Standardversion | API 5L 46:e+ upplagan | Kompatibel med äldre utgåvor | GR.B vanligt i äldre mönster |
api 5l x42 rörväggtjocklek
| NPS (i) |
Ytterdiameter (i) |
SCH 10 | SCH 20 | SCH 30 | SCH STD | SCH 40 | SCH 60 | SCH XS | SCH 80 | SCH 100 | SCH 120 | SCH 140 | SCH 160 | SCH XXS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1/8 | 0.405 | 0.068 | 0.068 | 0.095 | 0.095 | |||||||||
| 1/4 | 0.540 | 0.088 | 0.088 | 0.119 | 0.119 | |||||||||
| 3/8 | 0.675 | 0.091 | 0.091 | 0.126 | 0.126 | |||||||||
| 1/2 | 0.840 | 0.109 | 0.109 | 0.147 | 0.147 | 0.187 | 0.294 | |||||||
| 3/4 | 1.050 | 0.113 | 0.113 | 0.154 | 0.154 | 0.219 | 0.308 | |||||||
| 1 | 1.315 | 0.133 | 0.133 | 0.179 | 0.179 | 0.250 | 0.358 | |||||||
| 1 1/4 | 1.660 | 0.140 | 0.140 | 0.191 | 0.191 | 0.250 | 0.382 | |||||||
| 1 1/2 | 1.900 | 0.145 | 0.145 | 0.200 | 0.200 | 0.281 | 0.400 | |||||||
| 2 | 2.375 | 0.154 | 0.154 | 0.218 | 0.218 | 0.344 | 0.436 | |||||||
| 2 1/2 | 2.875 | 0.203 | 0.203 | 0.276 | 0.276 | 0.375 | 0.552 | |||||||
| 3 | 3.500 | 0.216 | 0.216 | 0.300 | 0.300 | 0.438 | 0.600 | |||||||
| 3 1/2 | 4.000 | 0.226 | 0.226 | 0.318 | 0.318 | |||||||||
| 4 | 4.500 | 0.237 | 0.237 | 0.337 | 0.337 | 0.438 | 0.531 | 0.674 | ||||||
| 5 | 5.563 | 0.258 | 0.258 | 0.375 | 0.375 | 0.500 | 0.625 | 0.750 | ||||||
| 6 | 6.625 | 0.280 | 0.280 | 0.432 | 0.432 | 0.562 | 0.719 | 0.864 | ||||||
| 8 | 8.625 | 0.250 | 0.277 | 0.322 | 0.322 | 0.406 | 0.500 | 0.500 | 0.594 | 0.719 | 0.812 | 0.906 | 0.875 | |
| 10 | 10.750 | 0.250 | 0.307 | 0.365 | 0.365 | 0.500 | 0.500 | 0.594 | 0.719 | 0.844 | 1.000 | 1.125 | 1.000 | |
| 12 | 12.750 | 0.250 | 0.330 | 0.375 | 0.406 | 0.562 | 0.500 | 0.688 | 0.844 | 1.000 | 1.125 | 1.312 | 1.000 | |
| 14 | 14.000 | 0.250 | 0.312 | 0.375 | 0.375 | 0.438 | 0.594 | 0.500 | 0.750 | 0.938 | 1.094 | 1.250 | 1.406 | |
| 16 | 16.000 | 0.250 | 0.312 | 0.375 | 0.375 | 0.500 | 0.656 | 0.500 | 0.844 | 1.031 | 1.219 | 1.438 | 1.594 | |
| 18 | 18.000 | 0.250 | 0.312 | 0.438 | 0.375 | 0.562 | 0.750 | 0.500 | 0.938 | 1.156 | 1.375 | 1.562 | 1.781 | |
| 20 | 20.000 | 0.250 | 0.375 | 0.500 | 0.375 | 0.594 | 0.812 | 0.500 | 1.031 | 1.281 | 1.500 | 1.750 | 1.969 | |
| 22 | 22.000 | 0.250 | 0.375 | 0.500 | 0.375 | 0.875 | 0.500 | 1.125 | 1.375 | 1.625 | 1.875 | 2.125 | ||
| 24 | 24.000 | 0.250 | 0.375 | 0.562 | 0.375 | 0.688 | 0.969 | 0.500 | 1.219 | 1.531 | 1.812 | 2.062 | 2.344 | |
| 30 | 30.000 | 0.312 | 0.500 | 0.625 | 0.375 | 0.500 | ||||||||
| 32 | 32.000 | 0.312 | 0.500 | 0.625 | 0.375 | 0.688 | ||||||||
| 34 | 34.000 | 0.312 | 0.500 | 0.625 | 0.375 | 0.688 | ||||||||
| 36 | 36.000 | 0.312 | 0.500 | 0.625 | 0.375 | 0.750 | ||||||||
| 42 | 42.000 | 0.500 | 0.625 | 0.375 | 0.750 |
Vad är api 5l x42 ekvivalent
API 5L X42 motsvarar L290-kvaliteten, och detta materials linjerör har en lägsta sträckgräns på 290 MPa.
API 5L X42 Line PIpe Factory






