Nov 12, 2024 Lämna ett meddelande

ASTM A106 Grade B vs API 5L Grade B-rör: kemi, styrka och serviceskillnader

Två liknande betyg, två olika arbetsuppgifter

ASTM A106 Grade B och API 5L Grade B är båda kol-manganstålrörspecifikationer som täcker sömlösa och svetsade rör, och båda anger en minsta draghållfasthet på 415 MPa (60 ksi). Eftersom styrkesiffrorna ser nästan identiska ut, beställs de två betygen ofta omväxlande, men de skrevs för olika tjänst. ASTM A106 är en tryck-rörspecifikation för förhöjda-temperaturer, medan API 5L är en linje-rörspecifikation för transport av olja och gas. Ett rör kan vara dubbelcertifierat- för båda, men bara när bruket har kvalificerat varje heat mot varje klausul i båda dokumenten.

Jämförd kemisk sammansättning

Element ASTM A106 Grad B API 5L Grade B (PSL1)
Kol, max % 0.30 0.28
Mangan % 0.29 - 1.06 1,20 max
Fosfor, max % 0.035 0.030
Svavel, max % 0.035 0.030
Silikon % 0,10 min inte specificerat

Den praktiska skillnaden ligger i kol och mangan. A106 Grade B tillåter upp till 0,30 % kol, medan API 5L Grade B begränsar kolet till 0,28 % och tillåter mangan upp till 1,20 %. API 5L drar också åt fosfor och svavel till 0,030 % vardera, medan A106 tillåter 0,035 %. Kisel är ett kontrollerat minimum på 0,10 % i A106, vilket återspeglar den deoxidationspraxis som krävs för hög-temperaturstyrka. Att välja API 5L PSL2-vägen skärper gränserna ytterligare och begränsar det kombinerade innehållet av vanadin, niob och titan, varför PSL2-röret är det vanliga valet för låg-temperatur eller sur service.

Mekaniska egenskaper

Egendom ASTM A106 Grad B API 5L klass B
Minsta sträckgräns 240 MPa 241 MPa (PSL1); 245 MPa för L245 (PSL2)
Minsta draghållfasthet 415 MPa 415 MPa
Minsta förlängning 20 % Beräknat från formeln i API 5L, generellt högre för vanliga väggtjocklekar
Impact testing Endast när det anges i beställningen Beställd tillval i PSL1; krävs av PSL2 för vissa designtemperaturer

A106 Grade B fixar sina värden direkt i tabellerna i standarden, vilket gör acceptanstestning enkelt men lämnar mindre utrymme för varianter med högre-styrka. API 5L Grade B uttrycker förlängning genom en formel, så den önskade siffran stiger med diameter och väggtjocklek; detta är en anledning till att ett brukscertifikat ensamt inte bevisar utbytbarhet.

Applikationer och serviceomfattning

ASTM A106 Grad B: pannrör och samlingsrör, överhettare, economisers, värmeväxlare, rörledningar för raffinaderier och petrokemiska processer och andra tryckdelar där ASME B31.1 eller ASME B31.3 styr beräkningen av väggtjockleken.

API 5L Grade B: onshore och offshore transmissionsrörledningar, uppsamlingsledningar, vatteninjektion och nyttoledningar designade för ASME B31.4 eller ASME B31.8, där ledningsrördimensioner, svetskvalitet och fältsvetsbarhet driver köpet.

Serierna med ytterdiameter och väggtjocklek skiljer sig också åt. A106-rör beställs normalt enligt ASME B36.10M-scheman, medan API 5L-ledningsrör beställs till dimensionstabellerna för API 5L, som sträcker sig till större diametrar och definierar väggtjocklekar för transmissionsdesign.

Urval och beställningspunkter

Fastställ designkoden först, eftersom ASME B31.1, B31.3, B31.4 och B31.8 pekar på olika rörspecifikationer för samma designtryck.

Ange produktspecifikationsnivån för API 5L. PSL2 ger obligatoriska icke-förstörande tester, strängare kemi, ett maximalt utbyte-till-dragförhållande på 0,93 och Charpy-påverkanskrav.

För våt sur service, lägg till materialkraven i NACE MR0175 / ISO 15156 och bekräfta hårdhetsgränserna som gäller för det färdiga röret.

Kräv ett EN 10204 3.1 fabrikstestcertifikat för endera kvaliteten och stäm av värmenumret med rörmärkningen och det hydrostatiska testprotokollet.

Blanda inte de två specifikationerna på en beställning utan dubbel certifiering, eftersom spårbarheten kan ifrågasättas vid inspektion av tredje-part.

FAQ

F: Kan ASTM A106 Grade B-rör användas som API 5L Grade B-ledningsrör?
Endast när röret är dubbel-certifierat. Certifikatet måste visa överensstämmelse med API 5L dimensionella toleranser, svetssömsinspektion och märkning, inte bara med A106 mekaniska värden.

F: Vilken kvalitet är bättre för en hög-temperaturångledning?
ASTM A106 Grade B är det konventionella valet, eftersom dess kemi och kiselminimum är avsedda för högt-temperaturtryck enligt ASME B31.1.

F: Är tryckklasserna för de två kvaliteterna desamma?
Nej. Tillåten spänning kommer från designkodtabellerna, och beräkningen av väggtjockleken beror också på den specificerade ytterdiametern och toleransen, som skiljer sig mellan tryckrör och ledningsrör.

F: Behöver API 5L Grade B-rör slagtestning?
Det är valfritt i PSL1 och beställs som ett tilläggskrav, men PSL2 kräver Charpy-testning för kvaliteter och väggtjocklekar som omfattas av standarden när designtemperaturen eller köparens specifikation kräver det.

F: Hur kan en köpare skilja de två betygen på gården?
Kontrollera schablonen eller stämpeln på röret, värmenumret och brukscertifikatet: API 5L-rör är märkt med specifikation och produktspecifikationsnivå, medan A106-rör är märkt med kvalitet och tillämplig väggbeteckning.

Skicka förfrågan

whatsapp

Telefon

E-post

Förfrågning