Inom olje- och gasindustrin,L80ochT95är stålsorter specificerade underAPI 5CTför "Sur service". De är speciellt konstruerade för att fungera i korrosiva miljöer som innehåller vätesulfid (H2S ).
Kärnskillnaden är detL80 är standardriktmärket för medellång-hållfast sur serviceslang/hölje, medan T95 är en hög-hållfasthetsklass designad för djupa brunnar och miljöer med högt-tryck.
Begär en konkurrenskraftig offert för både L80 & T95 hölje –Jämför priser och spara på din projektbudget.
L80 tillhör API 5CT "Group 2" (Restricted Yield Strength grades). det är den mest använda "arbetshästen" för sur service.
Egenskaper:Det förhindrarSulfidspänningssprickning (SSC)genom att strikt begränsa materialets hårdhet till maximalt 23 HRC.
Tillverkning:Den måste genomgå full-längdSläckning och härdning (Q&T)värmebehandling.
Varianter:
L80-1:Standard kolstål (vanligast).
L80-9Cr / L80-13Cr:Legerad med krom för brunnar som innehåller både H2S och CO2korrosion.
Ansökan:Används främst i grunda till medeldjupa- sura brunnar.
L80 Mekaniska egenskaper Tabell
Dessa är kärnmåtten som skiljer L80 från andra kvaliteter, särskilt den strikta begränsningen av hårdhet.
| Parameter | Specifikation (Imperial - psi) | Specifikation (mätvärde - MPa) |
| Avkastningsstyrka (minimum) | 80 000 psi | 552 MPa |
| Avkastningsstyrka (max) | 95 000 psi | 655 MPa |
| Draghållfasthet (minimum) | 95 000 psi | 655 MPa |
| Rockwell hårdhet (maximal) | Mindre än eller lika med 23,0 HRC | -- |
| Förlängning | Beräknat enligt API 5CT-formel | -- |
L80 Kemisk sammansättningstabell
L80 är indelad i tre typer. Den primära skillnaden är innehållet av krom (Cr) som används för att hantera olika korrosiva miljöer (H2S vs. CO2 ).
| Element (%) | L80 typ 1 (kolstål) | L80 9Cr (legering) | L80 13Cr (rostfritt) |
| Kol (C) | Mindre än eller lika med 0,43 | Mindre än eller lika med 0,15 | 0.15 - 0.22 |
| Mangan (Mn) | Mindre än eller lika med 1,90 | 0.30 - 0.60 | 0.25 - 1.00 |
| Fosfor (P) | Mindre än eller lika med 0,030 | Mindre än eller lika med 0,020 | Mindre än eller lika med 0,020 |
| Svavel (S) | Mindre än eller lika med 0,030 | Mindre än eller lika med 0,010 | Mindre än eller lika med 0,010 |
| Kisel (Si) | Mindre än eller lika med 0,45 | 0.50 - 1.00 | Mindre än eller lika med 1,00 |
| Nickel (Ni) | Mindre än eller lika med 0,25 | Mindre än eller lika med 0,50 | Mindre än eller lika med 0,50 |
| Krom (Cr) | Ej specificerat | 8.00 - 10.00 | 12.00 - 14.00 |
| Molybden (Mo) | Ej specificerat | 0.90 - 1.10 | Ej specificerat |
L80 Tillverknings- och testkrav
| Punkt | Krav |
| Värmebehandling | Måste vara full-Quenched & Tempered (Q&T) |
| Icke-destruktiv testning (NDT) | Obligatorisk ultraljud eller EMI (elektromagnetisk inspektion) för att säkerställa inga sprickor, varv eller delaminering. |
| Hydrostatiskt test | Varje längd måste trycktestas enligt API-standarder, vanligtvis hålls i minst 5 sekunder. |
| Hårdhetstestning | Obligatorisk testning för att säkerställa att hårdheten inte överstiger 23 HRC för att förhindra väte-inducerad sprickbildning (HIC). |
Typiska storlekar referens
Slangstorlekar: 2-3/8", 2-7/8", 3-1/2", 4-1/2"
Höljestorlekar: 4-1/2", 5-1/2", 7", 9-5/8", 13-3/8"
Introduktion till T95 hölje och slangar
T95tillhör API 5CT "Group 3" (High Strength Sour Service grader). Det är en hög-styrka, begränsad-avkastningsgrad.
Egenskaper:Den erbjuder högre styrka än L80 (95 ksi vs. 80 ksi) samtidigt som den bibehåller utmärkt sur serviceintegritet. Medan dess hårdhetsgräns är något högre (25,5 HRC), är kraven på materialrenhet (P- och S-gränser) och mikrostruktur (kornstorlek) mycket strängare än L80.
Tillverkning:Kräver specialiserad legeringsdesign och precisions Q&T-processer. API kräver att T95 måste klara specifikaSSC (Sulfide Stress Cracking) laboratorietester.
Ansökan:Används idjupa, ultra-djupa och sura-högtrycksbrunnar. T95 är det nödvändiga valet när L80:s styrka är otillräcklig för att stödja strängens vikt eller motstå extrema reservoartryck.
T95 Mekaniska egenskaper Tabell
Kärnprestandan hos T95 ligger i balansen mellan dess höga 95 ksi styrka och kontrollerad hårdhet, vilket säkerställer att den inte lider av väte-inducerad sprickbildning (HIC) under extremt tryck.
| Parameter | Specifikation (Imperial - psi) | Specifikation (mätvärde - MPa) |
| Avkastningsstyrka (minimum) | 95 000 psi | 655 MPa |
| Avkastningsstyrka (max) | 110 000 psi | 758 MPa |
| Draghållfasthet (minimum) | 105 000 psi | 724 MPa |
| Rockwell hårdhet (maximal) | Mindre än eller lika med 25,5 HRC | -- |
| Hårdhetsvariation | Max variation över väggen Mindre än eller lika med 3,0 HRC | -- |
T95 Tabell för kemisk sammansättning
API 5CT-kraven för T95 kemisk sammansättning är mycket strängare än för L80, särskilt vad gäller fosfor (P) och svavel (S) för att säkerställa materialets renhet.
| Element | API 5CT-gränser (%) | Anmärkningar |
| Kol (C) | Ej specificerat | Tillverkare kontrollerar vanligtvis till 0,25 % - 0.35 % |
| Mangan (Mn) | 0.30 - 1.20 | Används för att öka styrkan |
| Fosfor (P) | Mindre än eller lika med 0,020 | Strikt begränsad för att förbättra segheten |
| Svavel (S) | Mindre än eller lika med 0,010 | Extremt låg för att förhindra sulfidinneslutningar |
| Kisel (Si) | Mindre än eller lika med 0,45 | Används som deoxidationsmedel |
| Nickel (Ni) | Mindre än eller lika med 0,25 | Begränsad för att förhindra väte-inducerad sprickbildning |
| Cr & Mo | Ej specificerat | Tillsätts vanligtvis för att förbättra härdbarheten och SSC-beständigheten |
T95 Critical Manufacturing & SSC-testkrav
Dessa krav är det som skiljer T95 från standardkvaliteter. Varje värmesats måste klara laboratoriecertifiering.
| Punkt | Tekniska krav |
| Värmebehandling | Fullängds-Quenched & Tempered (Q&T) |
| Kornstorlek | Måste vara fin-kornig, med ett antal kornstorlekar på5 eller finare. |
| SSC-testning | Obligatorisk. Måste klara sulfidspänningssprickningstest enligt NACE TM0177 för att bevisa integritet i sura miljöer. |
| Icke-destruktiv testning (NDT) | Full-ultraljud eller EMI är obligatoriskt, med högre inspektionsstandarder än allmänna betyg. |
T95 Visuell identifiering och förpackning
| Punkt | Beskrivning |
| API färgkod | Ett silverband + ett svart band |
| Stencilering | Måste innehålla: API 5CT, klass (T95), typ 1, storlek, väggtjocklek, datum och SSC-testsatsnummer. |
| Trådskydd | Vanligtvis försedd med kraftiga-kompositskydd av plast med sluten-ände- av plast för att skydda precisionsgängor. |
Jämförelsetabell: L80 vs. T95
| Särdrag | L80 Slang/hölje | T95 Slang/hölje |
| API-grupp | Grupp 2 (Begränsad avkastning) | Grupp 3 (High Strength Sour) |
| Avkastningsstyrka (min) | 80 000 psi | 95 000 psi |
| Avkastningsstyrka (max) | 95 000 psi | 110 000 psi |
| Draghållfasthet (min) | 95 000 psi | 105 000 psi |
| Max hårdhet | 23 HRC | 25 HRC |
| Värmebehandling | Släckt och härdat (Q&T) | Släckt och härdat (Q&T) |
| Miljö | Standard sur service (H2S ) | Kritisk sur service (högt tryck) |
| Testar rigor | Standard API-kontroller | Förbättrad (SSC-testning, kornstorlek) |
| Färgkod | Ett rött band | Ett silverband och ett svart band |
L80 vs. T95 urvalsmatris
| Urvalskriterier | L80 (standard sur service) | T95 (High-High Strength Sour Service) | Urvalsbeslutslogik |
| Frätande miljö (H2S ) | Måttlig sur service. Överensstämmer med NACE MR0175. | Kritisk/svår sur service. Ger mer robust motstånd mot H2S. | Om H2Om partialtrycket är högt eller omgivningen är komplex ger T95 en högre säkerhetsmarginal. |
| Brunnsdjup (dragbelastning) | Grunda till medelstora brunnar(vanligtvis < 4 000 m). | Deep & Ultra-Deep Wells(vanligtvis > 4 500 m). | Djupa strängar är tunga; L80 kan sakna tillräcklig draghållfasthet för att bära sin egen vikt, vilket kräver T95. |
| Formationstryck (kollaps/burst) | Mellantrycksbrunnar. | Högt/extremt tryck (HPHT). | T95 har en högre sträckgräns och erbjuder betydligt överlägsen kollaps- och spränghållfasthet jämfört med L80. |
| Testar rigor | Standard API-nivå. Prestanda garanteras i första hand av hårdhetskontroll (Mindre än eller lika med 23HRC). | Extremt rigorös. Kräver obligatorisktSSC Laboratorietesteroch kornstorleksverifiering för varje värme. | För hög-prioriterade eller hög-produktionsbrunnar med extrema säkerhetskrav, prioritera T95. |
| Temperaturpåverkan | Stabil prestanda i standardområden. | Bättre stabilitet hos mekaniska egenskaper i miljöer med hög-Högtryck-temperatur (HPHT). | Välj T95 för djupa brunnar med hög-temperatur. |
| Upphandlingskostnad | Ekonomisk. Det mest kostnadseffektiva-valet för sur service. | Dyr. På grund av legeringskostnader, precisionsvärmebehandling och obligatorisk testning är priset mycket högre än L80. | Om L80 uppfyller hållfasthetskraven, välj det för att spara på projektbudgeten. |
API 5CT OCTG Fabrik

API 5CT oljebrunnshölje Rörtestutrustning

FAQ
Vad är L80-slang?
L80 slangär ett mellan-till-höghållfast stålrör som används i olje- och gaskällor, reglerat avAPI 5CTspecifikation.
Styrka:Minsta sträckgräns på80 000 psi(80 ksi).
Servicemiljö:Speciellt utformad förSur service(resistent mot vätesulfid, H2S ).
Hårdhetsgräns:Strikt begränsat till max23 HRCför att förhindra spröd sprickbildning (Sulfide Stress Cracking).
Värmebehandling:Måste varaSläckt och härdat (Q&T)för en enhetlig mikrostruktur.
Färgkod:Identifierad avett rött band.
Vilket material motsvarar L80?
L80 har inte en enda universell motsvarighet, men den är funktionellt likvärdig med följande material när den bearbetas på rätt sätt:
Närmaste Chemical Match: AISI 4130eller4140legerade stål.
Kritiskt krav: Dessa material måste varaSläckt och härdat (Q&T)för att nå 80 ksi sträckgräns samtidigt som hårdheten hålls strikt under23 HRC.
Proprietära betyg: "Super Sour" motsvarigheter från stora bruk, som Tenaris80SSeller VallourecVM80SS.





